Všechno hezké jednou končí, a tak končím i tady.

Utekla jsem na My life´s ridiculous

Mentální anorexie

5. dubna 2009 v 19:51 | AngEl |  ►#_Poruchy příjmu potravy
Jde o poruchu charakterizovanou zejména úmyslným snižováním tělesné hmotnosti. Změny jídelních a pohybových zvyklostí mohou být zdůvodňovány nejenom snahou zhubnout, ale i touhou po zdravém životním stylu, racionální výživě nebo sportovnímu výkonu. Omezování se v jídle je zpravidla doprovázeno zvýšeným zájmem o jídlo a někdy i změněnou chutí k jídlu. K vymezení mentální anorexie je třeba především tří základních znaků:
· aktivní udržování abnormálně nízké tělesné hmotnosti
· strach z tloušťky, která trvá i přes nízkou tělesnou hmotnost
· amenorea, tedy vynechání menstruačního cyklu u žen (nemusí platit, když nemocná bere nějakou hormonální substituci)
se strachem z tloušťky úzce souvisí narušené vnímání vlastního těla a popírání závažnosti nízké tělesné hmotnosti. Strach a výběrovost vnímání způsobuje, že předmět strachu (především tloušťka, tělesné proporce a některá jídla) je v různých podobách přeceňována a že to, co není v souladu s přesvědčením nemocného a jeho očekáváním, je naopak podceněno (vyhublost, nepřiměřené chování). Nejvýraznějším a také nejviditelnějším a nejnebezpečnějším příznakem mentální anorexie je nízká tělesná hmotnost (alespoň o 15 % nižší než je předpokládaná úroveň), což u dospělých žen představuje BMI 17,5 a nižší. Výraznější úbytek na váze je velmi nebezpečný zejména v dětství a v době puberty, kdy může vést k opoždění tělesného růstu.
(zdrpoj: časopis Vademecum, vydání: Jaro 2009)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
pics from DevintArt&Daemon(obaly knih); brushe buď nevim odkud, nebo od Blanch z LC, anebo od goodfriend; fonty: ginga, el!font gothic, vtks revolt, times new roman, a charming font; text v záhlaví z písničky Marilyna Mansona If I Was Your Vampire
»copyright by AngEl 2008 - 2010«